Mezizubní kartáčky - proč, kdy a jak je správně používat?

 

Mezizubní kartáček je specifický druh kartáčku, který slouží k čištění všech mezizubních prostor. Mezizubní prostory přitom tvoří až 40% zubu, jsou tudíž perfektním úkrytem zubního plaku a tím pádem i vzniku mezizubního kazu, který se počínající zpravidla odhalí pouze rentgenem. Mezizubní kaz má tak dostatek času k penetrování hlouběji do zubu a vytvoření zbytečně rozsáhlých škod.

Existují samozřejmě i výjimky, kdy se do mezizubního prostoru nejsme schopni mezizubním kartáčkem vejít, v takovém případě se využívá dentální nit. Jedná se tedy o 2 rozdílné pomůcky dentální hygieny, které v ideálním případě vzájemně doplňují.

Jak správně používat mezizubní kartáček a pečovat o své zuby Vám vysvětlíme v naší ordinaci DENTO, základní informace si ale dnes shrneme i zde.

Proč používat mezizubní kartáček

Důvodem používání mezizubního kartáčku je kompletní vyčištění celého zubu. Zub se skládá celkem z 5 plošek, přičemž i ten sebelepší zubní kartáček je schopný očistit a důkladně vyčistit maximálně 3 plošky a 2 zbývající (v mezizubí) jinak zůstávají bez povšimnutí.

Kdy začít používat mezizubní kartáček

Mezizubní kartáček se užívá od chvíle, kdy vznikne bod kontaktu těsným naléháním sousedního zubu. To platí jak pro dospělé, tak pro malé dětí po prořezání mléčných zoubků. Mezizubní kartáček je nutné používat i v případech zubního můstku a rovnátek.

Jakou zvolit velikost a jak ho správně používat

Vhodný typ mezizubního kartáčku, jeho velikost a správné používání Vám s radostí vysvětlíme u nás v ordinaci DENTO.

Obecně si však můžeme povědět, že mezizubní kartáček je čistícími vlákny osazený pevný drátek. Hlava mezizubního kartáčku je buď pevná, nebo s možností výměny s více ekologickým záměrem. V dnešní době si lze vybrat i typ rukojeti – držátka kartáčku. Volbu činíte mezi klasickým malým držákem, prodlouženým držákem, či speciálními kovovými držáky. Frekvence výměny mezizubního kartáčku či čistící hlavice je však častější než u kartáčku klasického. Výměnu proveďte ihned, jakmile spatříte výraznou deformaci drátku, nebo když vlákna ztratí svou čistící schopnost. Při použití není nutné kartáček vlhčit vodou ani používat pastu. Po použití ho opláchněte a uložte na suché, dobře větrané místo. Z hygienických důvodů doporučujeme jeho výměnu buď z výše uvedených důvodů, nebo alespoň 2x měsíčně, po nemoci ihned.

Tip ordinace DENTO: Nezapomínejte, že čistý zub se nezkazí! Důkladným čištěním tak výrazně omezujete riziko vzniku nejenom zubního kazu ale i zánětu dásní a parodontitidy.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz